Jak wykonać instalacje zewnętrzne do budynku?

Jak wykonać przyłącza i instalacje zewnętrzne do budynku? Od czego zacząć?

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że to co będziesz za chwilę czytał/a, jest częścią dużej i skomplikowanej układanki pod nazwą „procedury budowlane” i jeżeli nie masz żadnego pojęcia na ten temat, porozmawiaj najpierw z uprawnionymi osobami w branży budowlanej, aby opisali Tobie krok po kroku całą procedurę-zazwyczaj są to projektanci ogólnobudowlani (architekci) lub projektanci instalacji sanitarnych.

Zaczynamy?

W dzisiejszym blogu opowiem krótko na temat instalacji zewnętrznych na działce. Chodzi to, od czego zacząć. Zakładamy, że budynek jest już postawiony jakiś czas temu. Temat dotyczy zagadnienia, w przypadku, kiedy planujesz wykonać nową, rozbudować czy przebudować instalację zewnętrzną, np. gazową, wodociągową, kanalizacyjną, która będzie podłączona do sieci miejskiej w drodze.

Jeżeli planujemy włączenie do sieci w ulicy, mamy na początek dwie rzeczy do zrobienia (najlepiej jednocześnie).

1.Gestor mediów (zakład gazowniczy, zakład wod-kan)

Po pierwsze wystąpić do zarządcy sieci (zakład wodociągowo-kanalizacyjny, zakład gazowniczy) z wnioskiem o wydanie warunków przyłączeniowych, w których określone zostaną wymagania dotyczące włączeń (sposób włączenia, miejsce włączenia, materiał, średnica,)

Na przykład zakład gazowniczy podaje w warunkach lokalizację szafki gazowej i gazomierza, rodzaj gazomierza, średnicę przyłącza gazowego, materiał, do którego gazociągu ma nastąpić włączenie (jeżeli w drodze są np. dwa gazociągi).

2.Geodeta i opracowanie mapy do celów projektowych – w naszym budowlanym slangu “wtórnika”

Drugą ważną rzeczą jest opracowanie mapy do celów projektowych. Taką mapę opracowuje geodeta bądź firma geodezyjna. Gdy już wiemy, że chcemy przystąpić do budowy budynku na swojej działce, to dzwonimy do geodety, prosimy aby opracował mapę, przedstawiamy mu zakres opracowania mapy (czy cała działka, czy wybrana część).

UWAGA!

Zakres opracowania należy ustalić wspólnie z projektantem, gdyż to on będzie wiedział, na jakim obszarze konieczne będzie zaprojektowanie tych instalacji. Ustalenie tego „niepełnego” zakresu dotyczy tylko  w przypadku, gdy budynek bądź budynki są już zabudowane na działce. Jeżeli na działce budynek nie jest jeszcze postawiony, zakres opracowania musi zawierać całą działkę budowlaną.

W przypadku budowy studni wodociągowej głębinowej (własne ujęcie) lub przydomowych oczyszczalni ścieków czy zbiorników bezodpływowych, zakres opracowania musi być powiększony o zakres oddziaływania tych obiektów-w tym celu tym bardziej konieczny jest kontakt z projektantem przed zleceniem opracowania mapy do celów projektowych.

Czekaj, czekaj… i jeszcze dłużej poczekaj… 🙂

Ile czeka się na wydanie warunków przyłączeniowych? To bywa różnie. Oficjalnie zakłady gazownicze o wod-kan mają czas na wydanie warunków do 30 bądź 60 dni, ale zazwyczaj, jeżeli chodzi o zakład gazowniczy to w ciągu około dwóch tygodni są już wystawione warunki.

Jeżeli chodzi o sporządzenie mapy do celów projektowych przez geodetę, to w zależności od powiatu, to może to być czas około jednego miesiąca, a może to być nawet około trzech, czterech miesięcy. Dokładny, bądź przybliżony czas opracowania mapy powie Tobie geodeta, gdyż to on jest na bieżąco z terminami uzgodnień tych map w „urzędach”.

Co dalej?

Mając mapę do celów projektowych oraz wydane warunki przyłączeniowe, można skontaktować się z projektantem instalacji sanitarnych (gazowych, wod-kan, itp.) w celu ustalenia szczegółów rozwiązań projektowych tych instalacji.

Jeżeli masz jakieś pytania w tym temacie zapraszam do kontaktu mejlowego bądź telefonicznego, chętnie rozwieję Twoje wątpliwości.

Szczecińskie kontakty:

Opracowałem jakiś czas temu film-vlog na moim kanale Youtube w tym temacie. Jest tam nieco mniej informacji, zapraszam do obejrzenia.

 

Tak na marginesie:  zapraszam Cię na kanał Youtube – znajdziesz tam wiele ciekawych dla Ciebie (mam taką nadzieję) treści o tematyce budowlanej.

To jest Link do strony głównej kanału: https://www.youtube.com/channel/UCqtkw-cTTlhdBRgTyUupTRg

Zachęcam do tego, abyś wcisnął przycisk SUBSKRYBUJ, aby nie ominęły Cię ciekawe i wartościowe filmy na kanale.

A jeżeli potrzebujesz, abym to ja osobiście opracował Tobie projekt instalacji zewnętrznych (być może wspólnie z lokalnym projektantem, który ze mną współpracuje, a który pracuje w Twojej okolicy, to po prostu zadzwoń do mnie. Telefon: 782-422-153. Email: instalacje.zielazek@gmail.com

Leave a Comment