Jak zacząć karierę projektanta sieci i instalacji sanitarnych?

 

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z branżą projektowania w budownictwie, to niestety zmartwię Cię, ale przed Tobą jest wiele wysiłku do włożenia, aby stać się dobrym projektantem. Dzisiaj przedstawię Ci 5 aspektów, które wybrałem specjalnie dla Ciebie (jest ich wiele więcej).

 

Przede wszystkim życzę Tobie wesołego świętowania Bożego Narodzenia i pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku 2021!

Jeżeli po raz pierwszy stykasz się z moją działalnością, to wypada, abym napisał parę słów o sobie. Nazywam się Kamil Zielazek i już od kilkunastu lat zajmuję się projektowaniem i kierowaniem robotami instalacyjnymi w specjalności sieci i instalacji sanitarnych. Posiadam uprawnienia budowlane bez ograniczeń w tej specjalności, od ponad dekady prowadzę firmę jako inżynier. Poza pracą inżyniera budowlanego prowadzę również szkolenia online dla inżynierów, ale o tym może dowiesz się na końcu wpisu. Jeżeli chciałbyś mnie bardziej poznać, to zapraszam Cię na mój kanał YOUTUBE – na kanale za darmo możesz dowiedzieć się na temat m.in.  spraw związanych z projektowaniem sieci i instalacji sanitarnych.

 

PRZEPISY BUDOWLANE

Według mnie najważniejszym elementem w pracy projektanta jest wiedza dotycząca przepisów budowlanych. Bez tej wiedzy masz sporą szansę popełnić wiele błędów, które mogą być dla Ciebie bardzo kosztowne. Przyznam się, że pierwsze lata mojej pracy w branży tak wyglądały – bagatelizowałem konieczność znajomości przepisów (wydawało mi się, że wiedza, którą posiadam w zupełności mi wystarczy), i oczywiście wiele razy kosztowało mnie to sporo (nie dostałem wynagrodzenia za zlecone projekty, wiele razy musiałem poprawiać moje projekty tracąc czas i pieniądze, no i… raz musiałem oddać bardzo dużą sumę za nieprzewidziane prace związane z odtworzeniem asfaltu – bo tak zaprojektowałem „niechcąco” pewną sieć – pod asfaltem, a miała przebiegać poza tym obszarem).

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakie to przepisy są potrzebne to zajrzyj do tego filmu:

 

PRAKTYKA ZAWODOWA I UPRAWNIENIA

Żeby stać się samodzielnym projektantem musisz przede wszystkim zdobyć odpowiednie wykształcenie, odbyć praktykę budowlaną oraz zdać egzamin na uprawnienia budowlane.

Na temat koniecznego wykształcenia dowiesz się tutaj:

Jeżeli chodzi o przepisy to myślę, że w tym filmie dowiesz się gdzie je szukać:

Natomiast jeżeli chodzi o kwalifikacje do egzaminu oraz sam egzamin, to zachęcam do tego aby zajrzeć na stronę Twojej okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa i skontaktować się z pracownikami tej Izby. W moim regionie (Zachodniopomorskie) kontakt znajdziesz tutaj: http://zoiib.pl/

 

PROCEDURY BUDOWLANE

To, że będziesz w stanie zrobić projekt to jedno. Drugą sprawą i to w sumie ważniejszą od projektu są procedury, które towarzyszą przy wykonywaniu projektów.

W tej prezentacji pokazuję procedurę budowy wewnętrznej instalacji gazowej:

Albo o instalacjach zewnętrznych:

 

WSPÓŁPRACA Z KLIENTEM

Być może będziesz pracować w firmie, w której przez całą karierę nie będziesz mieć potrzeby kontaktu z klientem. Być może będziesz pełnić funkcję osoby „na pierwszej linii” kontaktując się z klientami niemalże codziennie. Być może sporadycznie. Sam na przestrzeni lat pracowałem w takich firmach, gdzie wiedza ta nie była mi potrzebna, natomiast w innych firmach uczyłem się rozmów z klientami bez uprzedniego przygotowania, robiąc czasem podstawowe błędy w rozmowach, co przyczyniało się do wielu nieporozumień, z których część nie miała większego wpływu na dalsze losy współpracy, ale były też takie sytuacje, które stawiały współpracę między firmą a klientem w dość trudnej sytuacji.

 

ROZPOCZĘCIE PROJEKTU

Pamiętam swój pierwszy projekt. Wyglądało to jak bardzo straszny spacer w gęstej mgle, szedłem do przodu i nie wiedziałem co czeka mnie kilka kroków dalej. W sumie to nawet nie wiedziałem do końca, po co robi się te projekty (po lekturze treści związanych z procedurami pewnie już sporo wiesz po co są projekty). Na szczęście w jednej z firm, w której pracowałem, trafiłem na szefa, który tłumaczył mi co mam robić, krok po kroku.

Jeżeli chciałbyś uniknąć przerażających spacerów we mgle, to zachęcam do poświęcenia odrobiny czasu, w którym przygotujesz się do projektu, który zamierzasz robić. Przygotowanie będzie łatwiejsze gdy będziesz robić dość mały projekt, natomiast trudniej będzie, gdy będziesz mieć do zrobienia dość duży projekt.

Dobrą pomocą przy rozpoczynaniu projektu jest zdobycie odpowiedniej wiedzy w zakresie tego projektu (przepisy itp.), rozpisanie sobie planu działania (checklista, procedura).

Będziesz musiał przygotować sobie stanowisko pracy, odpowiednie narzędzia do pracy (sprzęt), pomoce do projektowania, nastawienie… itd.

Warto będzie ustalić sobie termin zakończenia projektu – pilnując postępy będziesz miał większe szanse na dopilnowanie swoich działań, aby wyrobić się w wyznaczonym terminie.

 

ZAKOŃCZENIE

W pracy projektanta jest jeszcze wiele ważnych aspektów potrzebnych do prawidłowego wykonywania projektów, których dziś nie wymieniłem – o nich możesz dowiedzieć się w Internecie lub od znajomych doświadczonych projektantów. Zachęcam Cię do poszukiwania wiedzy, dzięki której szybciej staniesz się dobrym projektantem. Na szczęście w obecnych czasach w sieci jest wiele miejsc, gdzie za darmo lub niewielkim kosztem uzyskasz wiedzę od starszych stażem projektantów czy innych inżynierów. Swoją drogą na początku mojej kariery w Internecie nie było takich dobrodziejstw, wiedza była niemalże „tajemna”.

Jeżeli chciałbyś skorzystać z mojego kilkunastoletniego doświadczenia, to zachęcam Cię do jednej z niżej wymienionych propozycji (albo wszystkich):

Na początek (jeżeli pierwszy raz spotykasz się z moją działalnością), polecam przejrzeć pozostałe moje wpisy na blogu, być może niektóre tematy będą przydatne w Twojej pracy. Polecam również zasubskrybować kanał na Youtube (nic Cię to nie kosztuje) i obejrzeć materiały dotyczące pracy inżyniera sanitarnego. Polecam zajrzeć w te playlisty tematyczne (kliknij tytuły, to zostaniesz do nich przekierowany):  zakładkę KARIERA INŻYNIERA BUDOWLANEGO, zakładkę MOJE PROJEKTY oraz PORADNIK DLA PROJEKTANTA.

Po drugie, jeżeli chcesz otrzymywać ode mnie wiadomości na skrzynkę mailową (w temacie spraw Inżyniera Sanitarnego), to wypełnij krótką ankietę, w której zaznaczysz interesujące Cię zagadnienia, to ja w tych tematach będę Ci przesyłał od czasu do czasu pewne materiały merytoryczne. LINK do ankiety. Będę również czasem przypominał Ci o ciekawszych filmach na moim kanale, jeżeli przydarzy się Tobie je przegapić.

I na koniec, dla najwierniejszych fanów … creme de la creme… czyli…

Możesz również skorzystać z KURSU mojego autorstwa, dzięki któremu SZYBCIEJ NAUCZYSZ SIĘ PROJEKTOWAĆ sieci i instalacje sanitarne. Kurs jest przeznaczony zarówno dla tych, którzy chcieliby poznać podstawy projektowania, ale również dla tych którzy chcieliby sobie przypomnieć wykonywanie projektów, obsługę programów do projektowania… albo… usystematyzować sobie wcześniej zdobytą wiedzę. W kursie jest też temat związany z planowaniem najlepszej ścieżki kariery projektanta. Kurs można zakupić w kilku wariantach, w zależności od tego, czego byś chciał się dowiedzieć, np tylko o instalacjach wewnętrznych czy tylko o sieciach uzbrojenia terenu. Oczywiście wiedza zawarta w kursie bazuje na moim kilkunastoletnim doświadczeniu jako projektant i kierownik budowy (kierownik robót sanitarnych).

UWAGA! Kurs NIE JEST dostępny non-stop, więc sprawdź proszę, czy jest możliwość skorzystania z niego. Będąc zapisanym na listę mailową (np we wcześniej wspomnianej ankiecie), dajesz sobie szansę, że poinformuję Cię o ponownym dostępie. Natomiast pojedyncze szkolenia tematyczne będą dostępne bez przerwy.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kursu to zajrzyj do tego wpisu, w którym (mam nadzieję) dokładnie tłumaczę jak wygląda, z jakich tematów (lekcji) się składa, poznasz opinie oraz oceny obecnych kursantów. Jeżeli zakres tematyki zawartej w kursie jest zbyt duży, to możesz również skorzystać ze szkoleń tematycznych, czyli mniejszych szkoleń z pojedynczymi zagadnieniami.

Jeżeli chcesz zajrzeć od razu do sklepu ze szkoleniami oraz z pakietami kursów, to zapraszam TUTAJ. W razie pytań, wątpliwości przed zakupem kursu obejrzyj materiał z najczęstszymi pytaniami zadawanymi przed zakupem, a jeżeli nie uzyskałeś satysfakcjonującej odpowiedzi – zapraszam do bezpośredniego kontaktu (np mailowego lub przez messenger na fanpage FB).

 

To tyle na dziś. Dziękuję Tobie za poświęcony czas. Do zobaczenia następnym razem!

Zachęcam Cię również do polubienia mojego Fanpage’a na FB, oraz kanału na YouTube – wtedy nie ominą Cię żadne informacje, które publikuję.